Jak to jest z myciem zębów?

To dobre pytanie, które zadaje sobie wiele osób. higiena jamy ustnej to bardzo szeroki temat, który zwykle kojarzy nam się z samą czynnością myci zębów. W tej kwestii często zastanawiamy się czy używać tej tradycyjnej czy jednak nowoczesnej szczoteczki elektrycznej.

Niezależnie, na która metodę się zdecydujemy i tak cała reszta zostaje w naszych rękach. Bo przecież samo na pewno się nie zrobi. Najważniejsze to: regularność.

Podstawowe zasady

Przede wszystkim pamiętajmy, że zęby należy myć po posiłku, jednak nie częściej niż 3 razy dziennie. Zaskoczeni? Niepotrzebnie. Zbyt częste, a zwłaszcza zbyt mocne szczotkowanie może powodować problemy z przyzębiem. Przesada w żadnym przypadku nie jest dobra i o tym pamiętajmy. Dodajmy również, że mycie zębów 3 razy dziennie, a do tego po posiłku, to sprawdzone i optymalne rozwiązanie dla nas i naszych zębów.

Manualna czy elektryczna?

W takim razie pozostaje pytanie czy lepiej jest używać tej nowoczesnej, elektrycznej szczoteczki czy zwykłej, prostej manualnej. To już zależy od indywidualnych preferencji, ale jedno jest pewne: ZWYKŁĄ SZCZOTECZKĄ umyjemy zęby TAK SAMO DOBRZE jak ELEKTRYCZNĄ. A do tego ta pierwsza zajmuje mniej miejsca w wakacyjnym bagażu.

Jeśli jednak wolicie nowoczesne rozwiązania, to trzeba wiedzieć, że mycie zębów szczoteczką elektryczną wygląda nieco inaczej. Oto kilka podpowiedzi:

  • Nie wykonujemy kolistych ruchów jak w przypadku szczoteczki manualnej, ponieważ urządzenie robi to już za nas. Po prostu przykładamy szczoteczkę na kilka sekund najpierw do zewnętrznej oraz wewnętrznej części każdego zęba, nie zapominając również o części żującej.
  • Jednym z najczęstszych błędów jest zbyt mocne dociskanie końcówki szczoteczki elektrycznej do zębów, co może powodować problemy z przyzębiem, a czasami także krwawienie.
  • Także w przypadku szczoteczki elektrycznej zęby również myjemy NIE CZĘŚCIEJ NIŻ 3 RAZY DZIENNIE.

Jeśli nie jesteście pewni czy właściwie dbacie o higienę jamy ustnej, zapraszam na wizytę profilaktyczną do Przychodni Stomatologicznej S-Clinic. Wspólnie omówimy podstawowe zasady, których przestrzeganie pomoże nam lepiej zadbać o jamę ustną i nasze zęby.

Życząc zdrowia,

Jerzy Susuł
Stomatolog, właściciel Przychodni S-Clinic