Płyny do jamy ustnej dobre na wszystko?

Jestem zdecydowanym zwolennikiem używania dobrych płynów do higieny jamy ustnej. Jednak odpowiadając na tytułowe pytanie – regularne używanie płynu nie załatwia wszystkich problemów. Tym bardziej, że ostatnio pojawiła się nawet informacja, że pomagają w zwalczaniu COVID-19. Co warto wiedzieć?

O tym trzeba powiedzieć już na początku! Płukanie jamy ustnej odpowiednim płynem nigdy nie może zastępować tradycyjnego mycia zębów. Używajmy go dodatkowo, w uzupełnieniu innych czynności, które wpływają na kondycję naszych zębów oraz przyzębia.

Płynu do higieny jamy ustnej warto używać na kilka sposobów. Po pierwsze: przed szczotkowaniem, ponieważ w ten sposób usuwamy resztki pokarmu zgromadzonego w miejscach, z którymi tradycyjna szczoteczka na pewno sobie nie poradzi. Jednocześnie płyn ułatwia usuwanie płytki nazębnej podczas późniejszego szczotkowania. Po drugie: dobrze używać płynu także po szczotkowaniu, ponieważ wtedy zapewniamy naszej jamie ustnej dodatkową ochronę na dłuższy czas. Po trzecie: korzystajmy z płynu również między posiłkami, po to aby usunąć zalegające resztki jedzenia. W ten sposób pozbywamy się bakterii i dbamy kompleksowo o zdrowie naszej jamy ustnej.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, o której niedawno donosiło Radio RMF FM. Redakcja podając za pismem „Journal of Infectious Diseases” przytoczyła badania niemieckich naukowców z Rurh-Universitaet w Bochum. Po testach 8 różnych płynów z niemieckich drogerii, poprzez czynność imitującą płukanie jamy ustnej okazało się, że mogą one redukować poziom wirusa SARS-CoV-2, a w niektórych przypadkach obniżyć go do poziomu niewykrywalnego w badaniach. I tutaj ważna informacja! Płyn nie może być jednak traktowany jako lekarstwo na COVID-19, a jego działanie doraźne obniża poziom wirusa w jamie ustnej czy gardle. Nie ma jednak żadnego wpływu na namnażanie się wirusa w komórkach.

Wracając do początku. Jestem zdecydowanym zwolennikiem używania dobrych płynów do higieny jamy ustnej. Warto jednak wiedzieć do czego służą, w jakich sytuacjach pomagają i kiedy je stosować. W razie pytań lub wątpliwości zawsze służę pomocą.

Serdecznie pozdrawiam,

Jerzy Susuł
Stomatolog, właściciel Przychodni S-Clinic

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *